Laktoferyna – wartościowe białko
Laktoferyna to białko należące do grupy transferyn, które wiążą żelazo. Jest naturalnie wytwarzana przez nasz organizm. Występuje w wydzielinach nosa, narządów płciowych, łzach, ślinie, woskowinie usznej, mleku czy żółci. Numerem jeden w ilości laktoferyny jest siara (7g/l). Mniejsze ilości znajdują się również w mleku krowim. Laktoferyna ludzka i laktoferyna bydlęca są do siebie podobne i dobrze tolerowane.
Działanie laktoferyny Działanie laktoferyny opiera się przede wszystkim na regulacji wchłaniania żelaza w jelicie. Dzięki temu jest idealna dla kobiet w ciąży, dla osób cierpiących z powodu niedokrwistości z niedoboru żelaza oraz dla tych, którzy chcą wzmocnić odporność swojego organizmu. Badania pokazują, że przyjmowanie laktoferyny bydlęcej podnosi poziom żelaza na równym poziomie co stosowanie siarczanu żelaza, a ma mniej skutków ubocznych i nie drażni przewodu pokarmowego.
Laktoferyna ma również działanie antybakteryjne. Bakterie wykorzystują żelazo do życia. Jeśli laktoferyna połączy się z żelazem, jest ono wtedy niedostępne dla bakterii. Endogenne poziomy laktoferyny wrastają w trakcie infekcji co może świadczyć o działaniu immunomodulującym.
Laktoferyna wykazuje również działanie przeciwzapalne przez zahamowanie uwalniania cytokin oraz wiązania endotoksyn bakteryjnych. Laktoferyna wykazuje również pewna skuteczność w leczeniu atopowego zapalenia skóry oraz w terapii zakażeń Helicobacter pylori.
Jaką laktoferynę wybrać?Na rynku dostępne są tylko suplementy diety z laktoferyną. Wybierając preparat należy zwrócić uwagę na:
- dodatek cukru, wielu producentów dodaje cukier zupełnie niepotrzebnie ( znajdziesz go w składzie pod nazwą (maltodekstryna)
- jeśli masz alergię na mleko krowie szukaj preparatu z mleka klaczy
Jak stosować laktoferynę? W zależności od producenta, najczęściej dwa razy na dobę przez 14dni lub raz na dobę przez 30dni. W trakcie infekcji 2 razy na dobę przez okres 5 dni.
Autor: Trycho-Medica, 21 Sierpień 2023