Jak prawidłowo przyjmować hormony tarczycy?
Tarczyca to gruczoł endokrynny, który znajduje się na przedniej części szyi, poniżej tzw. jabłka Adama. Jej główną funkcją jest produkcja i uwalnianie hormonów tarczycy, które odgrywają kluczową rolę w regulacji wielu procesów metabolicznych w organizmie. Tarczyca produkuje głównie tyroksynę (T4), która zawiera cztery atomy jodu. Następnie część T4 jest przekształcana w bardziej aktywną trójjodotyroninę (T3), która zawiera trzy atomy jodu. Hormony tarczycy są magazynowane wewnątrz pęcherzyków tarczycy, gotowe do uwalniania w odpowiedzi na sygnały hormonalne. Proces uwalniania hormonów jest regulowany przez hormon tyreotropowy (TSH), który jest produkowany przez przysadkę mózgową. Gdy poziom hormonów tarczycy w krwi jest niski, przysadka uwalnia TSH, co pobudza tarczycę do uwalniania T3 i T4 do krwiobiegu.
Hormony tarczycy wpływają na praktycznie wszystkie komórki organizmu, regulując tempo metabolizmu i zużycie energii. Zwiększają produkcję ciepła, wpływają na regulację masy ciała, wzrost, rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego. Bez sprawnej tarczycy nie ma również pięknych włosów. Dlatego tarczyca jest tak ważnym organem.
Jest wiele chorób, które pracę tarczycy zakłócają i w takich przypadkach niezbędne jest przyjmowanie hormonów w postaci leków.
Jakie są dostępne leki na niedoczynność tarczycy?
Leczenie niedoczynności tarczycy (hypothyroidyzmu) polega na zastępowaniu brakujących hormonów tarczycy. Najczęściej stosowanymi lekami są preparaty zawierające syntetyczną formę hormonu tarczycy, czyli lewotyroksynę (T4). Z racji tego, że organizm nie jest w stanie rozróżnić lewotyroksyny egzogennej i endogennej, wywiera ona takie samo działanie jak naturalny hormon j jest preferowanym lekiem.
Najpopularniejsze leki na niedoczynność tarczycy to:
- Lewotyroksyna sodu (Euthyrox, Eltroxin, Letrox, Tirosin Sol): Jest to syntetyczna forma tyroksyny (T4), która jest prohormonem, przekształcającym się w aktywną trójjodotyroninę (T3) w organizmie. Dawkę lewotyroksyny dostosowuje się indywidualnie do potrzeb pacjenta, na podstawie wyników badań krwi i objawów klinicznych.
- Liotyronina sodu i Lewotyroksyna sodu (Novothyral). Liotyronina sodu jest to syntetyczna trójjodotyronina (T3), aktywna forma hormonu tarczycy. W niektórych przypadkach, gdy konieczne jest szybsze wyrównanie poziomu hormonów tarczycy, lekarze mogą przepisać liotyroninę w połączeniu z lewotyroksyną.
Ważne jest, aby stosować leki na niedoczynność tarczycy zgodnie z zaleceniami lekarza i regularnie kontrolować poziom hormonów tarczycy poprzez badania krwi. Wprowadzenie leczenia może wymagać pewnego czasu, a dostosowanie dawki leków jest indywidualne dla każdej osoby. Zbyt wysokie dawki leków mogą prowadzić do nadmiernego stężenia hormonów tarczycy, co również jest niebezpieczne dla zdrowia.
Jak przyjmować lewotyroksynę (Letrox, Euthyrox)?
- Lek przyjmujemy rano zaraz po wybudzeniu, na pusty żołądek popijając szklanką wody. Ważne jest, aby ze śniadaniem poczekać godzinę od połknięcia leku. Posiłek znacząco obniża wchłanianie leku.
- Lek popijamy wodą, nie kawą, nie herbatą czy sokiem.
Lewotyroksyna a kawa
Kawa, a konkretnej kofeina znacząco zaburza wchłanianie leku. Znaczenie ma również mleko dodawane do kawy, ponieważ zawiera wapń, który również zaburza działanie leku. Po jakim czasie od wzięcia leku można zatem wypić kawę? Badania, że wchłanianie T4 w jelitach trwa nawet do 3 godzin, zaleca się zatem aby poczekać z kawą 3-4 godziny. Zalecenie to dotyczy pacjentów przyjmujących lek w formie tabletek. Osoby, które przyjmują płyn, muszą odczekać tylko godzinę.
Co jeszcze zaburza wchłanianie leku?
Lista jest długa: jony wapnia, magnezu, żelaza, inhibitory pompy protonowej, estrogeny, leki na cukrzycę, leki na nadciśnienie, salicylany, błonnik, produkty z soją czy laktozą. Dlatego zaleca się przyjmowanie innych leków czy suplementów po 4 godzinach od połknięcia hormonów tarczycy.
Chesz dowiedzieć się więcej, potrzebujesz pomoc? Umów się na wizytę: https://trycho-medica.pl/konsultacja-farmaceutyczna/
Autor: Trycho-Medica, 17 Grudnia 2023