Palma Sabalowa, czym jest i jak działa na włosy

Palma Sabalowa (syn. saw palmetto, bocznia piłkowana) Bocznia piłkowana to karłowate drzewo, którego owoce są wykorzystywane w preparatach do zmniejszania objawów związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego oraz w łysieniu androgenowym. Uwaga! określenie “sabałowa” jest błędnie powielane w internecie.

Działanie i zastosowanie Preparaty dostępne na rynku zawierają wyciąg z owoców standaryzowany na zawartość kwasów tłuszczowych. Te frakcje lipidowe składają się z lotnych olejków i olejów tłuszczowych bogatych w kwasy tłuszczowe. Preparaty znalazły zastosowanie  w schorzeniach:

  • łagodny przerost gruczołu krokowego wiele badań klinicznych dowodzi, że stosowanie palmy sabalowej łagodzi objawy rozrostu gruczołu krokowego m.in. przez poprawę przepływu moczu i zmniejszenie jego objętości. W innych badaniach porównano wyciąg z palmy z finasterydem stosowanym standardowo w leczeniu tego schorzenia. W jednym z nich okazała się równie skuteczna co finasteryd, wpłynęła na poziom markera PSA oraz wpłynęła na redukcję objętości gruczołu krokowego. 
  • łysienie androgenowe palma sabalowa to bezpośredni inhibitor 5-alfa-reduktazy. Enzymu, który odpowiada za przekształcenie testosteronu w dihydrotestosteron, odpowiedzialny za łysienie androgenowe. W jednym z badań klinicznych wykazano, że stosowanie 200 mg ekstraktu z palmy sabalowej wraz z 50 mg beta-sitosterolu dwa razy na dobęu mężczyzn cierpiących na łysienie androgenowe, wpłynęło na poprawę subiektywnego odczucia co do ilości włosów. Inne badanie wykazało, że stosowanie 320 mg na dobę ekstraktu przez dwa lata nie było  równie skuteczne co terapia 1 mg finsterydem. Różnice w wynikach wynika prawdopodobnie z odmiennej metodologii i stosowaniu preparatów o różnej zawartości składników.  

Bezpieczeństwo stosowania palmy sabalowej W przeprowadzonym badaniu klinicznym z 2020 roku stosowano wyciąg w dawce 160-320 mg na dobę przez okres dwóch lat. Suplementacja była dobrze tolerowana a działania niepożądane łagodne. Do głównych działań niepożądanych należą: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle i zawroty głowy oraz bardzo rzadko spadek libido i zaburzenia wytrysku.

Interakcje palmy sabalowej Stosowanie preparatów z palmą sabalową może zwiększać ryzyko krwawień podczas jednoczesnego stosowania z lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi takimi jak kwas acetylosalicylowy, warfaryna, klopidogrel. Ważne! Jeśli planujesz zabieg operacyjny, odstaw preparaty z palmą na dwa tyg przed zabiegiem. Dodatkowo ekstrakt ma działanie antyestrogenowe i może osłabiać działanie antykoncepcji hormonalnej. Jednak nie ma to wielkiego znaczenia, ponieważ preparat jest rzadko stosowany u kobiet. 

Czy warto suplementować palmę sabalową w łysieniu androgenowym? Palma sabalowa jest stosowana od XIX wieku. Pierwsze zapiski dotyczące jest stosowania pochodzą od Indian, którzy stosowali ją w leczeniu męskich dolegliwości. Naturalne inhibitory cieszą się nowym zainteresowaniem. W związku z tym pojawia się coraz większa ilość badań dotyczących ich stosowania i profilu bezpieczeństwa. Dodatkowo milowym krokiem jest badanie ich skuteczności w postaci środków zewnętrznych – szamponów, lotionów czy wcierek. Optymistycznym jest poszukiwanie nowych rozwiązań o dobrej skuteczności, ale o wysokim profilu bezpieczeństwa i małej uciążliwości dla pacjenta.

Aby dobrze zidentyfikować stan Twoich włosów i zaplanować najlepszy plan na poprawę wyglądu i kondycji Twoich włosów. Zapisz się na wizytę trychologiczną z badaniem trichoskopowym: https://trycho-medica.pl/konsultacja-trychologiczna-badanie/

Autor: Trycho-Medica, 25 Sierpień 2023