Jak zwalczyć skutecznie wszy? Przegląd preparatów z apteki
Co to jest wszawica ?
Wszawica to choroba wywodząca się z brudu i ubóstwa? Nic bardziej mylnego. Wszawica to choroba pasożytnicza występująca we wszystkich krajach świata i niekoniecznie z powodu braku higieny. Wesz głowowa może pojawić się na głowie u każdego, częściej jednak jest spotykana u dzieci i młodzieży. Do zarażenia dochodzi łatwo w dużych zbiorowiskach ludzkich typu przedszkola, szkoły, obozy, noclegownie.
Jak się można zarazić?
Do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt głowy z głową (wszy nie skaczą tylko pełzają), oraz przez używanie wspólnych przedmiotów typu szczotki, gumki do włosów, czapki. Dlatego wszawica częściej dotyczy dzieci, bowiem nie mają one jeszcze wykształconych nawyków higieny osobistej.
Jak rozpoznać wszawicę?
Podstawowym objawem jest świąd skóry głowy. Świąd jest wynikiem ukłucia przez wesz. Oprócz uporczywego świądu, skóra głowy może być zaczerwieniona. Mogą pojawić się na niej przeczosy czyli drobne ranki, powstałe w wyniku drapania. Może przez to dojść do nadkażenia grzybiczego lub bakteryjnego. Dlatego nie należy lekceważyć świądu.
Jak poradzić sobie z wszawicą?
- Jeśli u kogoś zdiagnozowano wszawicę, należy obserwować i ewentualnie leczyć wszystkich członków rodziny mieszkających pod jednym dachem.
- Do leczenia wszawicy należy użyć specjalistycznych produktów dostępnych w aptece w postaci lotionów, szamponów, aerozoli czy pianek. Zwykły szampon ze wszami sobie nie poradzi, ponieważ wszy i gnidy mocno trzymają się włosów. W trakcie leczenia należy bezwzględnie pilnować czasu aplikacji podanego przez producenta.
- Następnym krokiem jest wyczesanie wszy oraz gnid gęstym grzebieniem. Czesać należy od samej skóry głowy, pasmo po paśmie. Taki grzebień po użyciu należy zalać wrzątkiem lub umieścić w zamrażarce.
- Leczenie należy powtórzyć po 7-10 dniach lub tak jak zalecił producent.
- Ozdoby do włosów, szczotki należy wygotować, wymrozić lub zniszczyć
- Ubrania, pościel, ręczniki należy wyprać w temp 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja)
- W pomieszczeniach odkurzyć podłogę i meble.
- Zabawki wyprać lub wymrozić.
- Wszy poza żywicielem czyli ludzką głową zginą po 48-72 godzinach
- Wesz ludzka nie bytuje na zwierzętach dlatego nie ma konieczności poddawać leczeniu zwierząt domowych. Nie są one również źródłem zakażeń.
Co jako farmaceuta polecam na wszy?
W aptece dostaniemy preparaty służące do leczenia wszawicy oraz jej zapobiegania. W preparatach do leczenia znajdziemy głównie:
- pestycyd – permetrynę – insektycyd, dla insektów (w tym wszy) jest neurotoksyczny, powoduje ich paraliż, natomiast dla człowieka jest (prawie) nietoksyczny.
Jednak jak pokazują badania wiele wszy jest już na ten środek opornych.
- polimery silikonowe (dimetikon, cyklometikon), oleje mineralne i naturalne – zatykają pory oddechowe wszy i ich jaj, przez co doprowadzają do uduszenia i zabicia wszy.
Jako farmaceuta do zwalczania wszy polecam preparaty z silikonami. Przy wyborze konkretnego, należy zwrócić uwagę czy do opakowania dołączony jest gęsty grzebień, koniecznie metalowy! Preparaty odstraszające wszy, zawierają w składzie olejki eteryczne, które swoim zapachem odstraszają wszy. W praktyce różnie to bywa, tak jak z podobnymi środkami odstraszającymi komary. Zapraszam do pomocy i konsultacji, na których szybko zidentyfikujemy najlepszy sposób na pozbycie się problemu.
Umów się na wizytę: https://trycho-medica.pl/konsultacja-farmaceutyczna/
Autor: Trycho-Medica, 17 Grudnia 2023